Michal Babor | Pátek, 25. únor 2022 |
S rostoucími cenami energií a potřebou odebírat co nejméně přírodního bohatství roste také potřeba stavět budovy s co nejnižší potřebou energií pro jejich vytápění i provoz. Nejčistší a nejlevnější energie je ta, kterou není třeba vyrobit, říká již okřídlené rčení.
Možnosti jsou prakticky jen dvě – čerpat energii ze vzduchu nebo ze slunce. První možnost má své pochopitelné limity, rozšířenější je proto možnost druhá. U nás je bohužel zatím jen v plenkách, přestože se stát snaží pořizování solárních elektráren pro rodinné domy podporovat formou subvencí z programu Nová zelená úsporám.
Jedním z rekordmanů je v této oblasti Švýcarsko, kde byly loni uvedeny do provozu nové solární elektrárny o výkonu 493 MW, což je zhruba desetkrát tolik než u nás. Nejde přitom jen o velké solární elektrárny, ale i zařízení určená pro energetické zásobování konkrétních budov – například dřevěného domu v Entlebuchu nedaleko Lucernu.
Dobře promyšlená dispozice
Návrh roubené dřevostavby vychází z tradice venkovské architektury. Dům je kreativně usazen do svahu tak, že hlavní vstup je veden do středního podlaží s kuchyní, jídelnou a čtecím koutkem. Spodní patro zahrnuje kromě obývacího pokoje také pokoje pro hosty, zatímco v podkroví je situována ložnice s koupelnou. Toto rozvržení místností vyústilo z požadavku v domě nejen bydlet, ale využívat ho také pro krátkodobý pronájem.
Energie ze slunce
Nejzajímavějším prvkem domu je bezpochyby střecha, která je opticky i staticky samostatným prvkem. Je usazena na masivním schodišťovém jádru, pás oken odděluje střechu od dvou spodních pater a poskytuje výhled na alpské předhůří. Solární střešní panely vyrobí každý rok 43 800 kWh elektřiny, což je 486 % toho, kolik dům spotřebuje. Přebytečná elektřina je dodávána do sítě. S výjimkou betonových stěn spodního podlaží jsou všechny komponenty vyrobeny ze dřeva tak, aby odpovídaly historickým postupům výstavby. Z minulosti vycházejí formáty, detaily i technika spojování.
Ekologické stavění vysoké na úrovni
Smrkové povrchy jsou zevnitř napařeny, zvenku opáleny a drásány, aby nový dům vypadal, jako by stál už sto let na slunci. Toto tvarosloví a také vůně dřeva mají obyvatelům dodávat domácký pocit, který je v poslední době příliš často formálně i obsahově znehodnocen. Rekreační dům je důkazem toho, že ekologické stavění i v tradici předalpských staveb může splňovat vysoké architektonické standardy.
"Plochy ze stejného materiálu jsou plynule spojeny jako kůže. Tam, kde se mění struktura nebo jsou otvory, je místo zdůrazněno rámováním."
Zdroj: Scheitlin Syfrig Architekten, Foto: Ben Huggler
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 1/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis